Η μονόχρωμη φωτογραφία είναι, όπως φαίνεται, ένα κοινό σημείο αναφοράς ανά τον κόσμο. Είναι κάτι που προκαλεί το ενδιαφέρον των ίδιων των φωτογράφων αλλά και των θεατών. Η δημιουργία μίας νέας εικόνας από κάτι οικείο, καθημερινό, σίγουρα είναι μεγάλη πρόκληση για το φωτογράφο, αλλά και ερέθισμα για τους θεατές. Η κυριαρχία ενός μόνο χρώματος μπορεί να δημιουργήσει εντελώς νέες εικόνες και να προκαλέσει την προσοχή αλλά και το συναίσθημα του θεατή , ο οποίος επικοινωνεί με το φωτογράφο μέσα από αυτές.
![: ενα και ενα στο monadiko.gr](http://2.bp.blogspot.com/-YYoCCjHOnAI/VbY6_fAQQMI/AAAAAAAADj8/DKRPQZzX-ws/s899/top-enakena_monadikogr.png)
Με ενδιαφέρει η γνώμη του συνανθρώπου μου και νοιάζομαι για τα μονοπάτια της αλήθειας. Που να βρεις τον Δρόμο σου, πώς να ξεφύγεις από τις λεωφόρους της παραπλάνησης και του αποπροσανατολισμού; Χρυσοθήρας της γνώσης, κοσκινίζω τις γνώμες, αναζητώ την αλήθεια. Κάτσε κάτω κι αφουγκράσου. : ο νέος κώδικας επικοινωνίας, enakena.monadiko.gr